Strona 1 z 1

Rycerz, serwient, turkopol - Hittin 1187

: 09 cze 2010, 16:52
autor: maciej
Autorem rysunków wg szczegółowych instrukcji Oliva (podpartych bogatym materiałem ikonograficznym) jest Marek Szyszko - artysta plastyk, znawca stroju i oręża, ilustrator książek i czasopism, nam znany przede wszystkim z dodatków historycznych do "Rzeczypospolitej"
Postacie wg założeń miały być przedstawione w konkretnym momencie bitwy w Rogach Hittinu, na przykład serwient i turkopol w fazie końcowej.
Moja ocena jest dobra. Do strony rysunkowej poza drobnostkami nie można się przyczepić. Postacie, a nawet konie :), miały konkretne realne wzorce. Marek Szyszko wywiązał się dobrze ze swego zadania. Przyznaję, że jest fachowcem.

Pozostało natomiast wiele spraw nierozstrzygniętych, dotyczących szczegółów ubioru czy uzbrojenia. Na przykład sprawa proporca (tu część z nas przyjęła, że czarno białe proporce to dopiero XIII wiek - z czym się nie zgadzam) czy krzyży na tarczach. Jednak należy potraktować rysunki jako zapis stanu naszej wiedzy, wyboru hipotezy tej czy innej, podstawy do nowej dyskusji. Niektóre elementy wątpliwe zostały zgrabnie ukryte, przesunięte na dalszy plan, na przykład nie widzimy przecież co zostało przedstawione na tarczy rycerza :-)

Ogólnie - rysunki są również realizacją strategii przyjętej w styczniu przez Stowarzyszenie, są "nasze", będziemy ich używać w naszych wydawnictwach, znajdą swoje miejsce w ramach ekspozycji w Muzeum Templariuszy w Parku Kulturowym Chwarszczany.

Na razie tyle. Proszę o uwagi.

Pozdrawiam
Maciej
rycerz.jpg
serwient.jpg
turkopol.jpg

Re: Rycerz, serwient, turkopol - Hittin 1187

: 11 cze 2010, 15:37
autor: regis
Ten turkopol wygląda wyśmienicie! :)

Re: Rycerz, serwient, turkopol - Hittin 1187

: 15 cze 2010, 18:25
autor: Hiram
Fantastyczna sprawa! Mam nadzieję, że honorarium dla twórcy nie spustoszyło budżetu Stowarzyszenia :) Ja będę starał się namówić Rzepę na pewien projekt, w ramach kontynuacji cyklu tych zeszytów historycznych, do których Marek Szyszko wykonuje ilustracje. I znajdzie się w tym miejsce również dla templariuszy. Będę wtedy potrzebował rady Kolegów ze Szlaku. Ale odezwę się, jeśli to wyjdzie.

Re: Rycerz, serwient, turkopol - Hittin 1187

: 19 sie 2010, 10:38
autor: Wilhelm z Beaujeu
regis pisze:Ten turkopol wygląda wyśmienicie! :)
Mnie też się podoba. Ciekawi mnie sprawa umieszczenia znaku krzyża na tarczy turkopola. Sa różne zdania, opinie podzielone w temacie znakowania turkopoli. Z krzyżem, czy bez?

Re: Rycerz, serwient, turkopol - Hittin 1187

: 31 sie 2010, 08:53
autor: maciej
To oczywiste. Różnorodność zdań wynika ze zdecydowanie mniejszej ilości danych na temat wyglądu turkopola. Prawie wszystko wynika z dedukcji i indywidualnego osądu. Po prostu tak MÓGŁ wyglądać turkopol według naszego stanu wiedzy.

Pozdrawiam
Maciej

Re: Rycerz, serwient, turkopol - Hittin 1187

: 03 cze 2011, 18:04
autor: Turek
Witam,

Ja kupuję tylko rycerza,

jeżeli Pan z czarną tarczą to giermek, to ktoś mocno przysnął. Hełm walcowaty w średniowieczu występuje głównie na przedstawieniach najbogatszych zbrojnych, głównie książąt i królów. W Polsce chociażby pojawia się w XIII w. na pieczęciach takich jak: Henryka Pobożnego, kasztelana wojnickiego z roku 1236 , wojewody sandomierskiego Pakosława z 1238 roku.

Turkopol - moim zdaniem też chybiony. Tarcza stalowa!? noszona na boku konia? nie wiem skąd ten patent - chyba 16 wieczna Turcja. Turkiem na pewno on nie jest - co wyjaśniliśmy z M.Małeckim. Jeżeli miał by być to Ormianin to też mam zarzuty.

Re: Rycerz, serwient, turkopol - Hittin 1187

: 08 cze 2011, 10:25
autor: Turek
mam jeszcze jeden zarzut, choć czysto "artystyczny". Przy rysowaniu tego tzw. "Turkopola" wystąpił poważny błąd - tzn. oś miecza nie jest zachowana.

Obrazek

do tego przy takim kołczanie nie trzymał by dodatkowych strzał w lewej ręce przy łuku, a za groty w prawej.

Re: Rycerz, serwient, turkopol - Hittin 1187

: 08 cze 2011, 10:32
autor: Turek
Przy kołczanach tubowych groty strzał ustawiane były do góry (strzałę wyciągając łapało się pod grotem). Wyciągając nie rzadko kilka strzał dla przyspieszenia szybkostrzelności.

wyglądało to tak:
Obrazek

Re: Rycerz, serwient, turkopol - Hittin 1187

: 17 cze 2011, 07:03
autor: maciej
O ile pogłoski, które słyszałem są prawdziwe, a nie są wymysłem mojej wyobraźni, która ostatnio wtrąca się za bardzo do rzeczywistości :) - to sposób narysowania miecza mógł być celowym zabiegiem maskującym wynikającym z naszego braku pewności. Podobnie mogło być z wyglądem tarczy rycerza. O tarczy między innymi piszę właśnie tekst (przy okazji pieczęci z dwoma rycerzami) - postaram się go skończyć niebawem i opublikować.

Jak mogła wyglądać broń biała turkopola?

Pozdrawiam
Maciej

Re: Rycerz, serwient, turkopol - Hittin 1187

: 20 cze 2011, 13:35
autor: Turek
Zależy od tego kim był ten "Turkopol", Ormianin?, Turek - przechrzta?, lokalny przechrzczony Arab?, Grek? - Turkopole nie byli jakąś nową nacją z kosmosu... ciężko wymyślić kogo chciał przedstawić autor. Jak mi napiszesz kogo to wtedy mogę pokazać modele uzbrojenia dla danych nacji.