Nowa publikacja nt procesu i upadku templariuszy

Kontynuacja dyskusji na dawnej platformie interaktywnej "Upadek zakonu templariuszy"
Hiram
Posty: 26
Rejestracja: 15 maja 2009, 18:53

Nowa publikacja nt procesu i upadku templariuszy

Post autor: Hiram »

Salve!

Niestety nie mogłem dotrzeć w tym roku na chwarszczański Konwent, nad czym ubolewam. W geście ekspiacji przesyłam jednak wiadomość, która z pewnością zainteresuje wszystkich członków Szlaku. Nakładem wydawnictwa Muzeum Zamkowego w Malborku ukazała się ostatnio książka: Magdalena Satora, Społeczny odbiór procesu i upadku zakonu templariuszy we Francji w pierwszej połowie XIV wieku Oto opis ze strony wydawcy: "Aresztowanie i proces członków zakonu templariuszy były bez wątpienia jednymi z najważniejszych wydarzeń politycznych w Europie Zachodniej początku XIV wieku. Król Francji, Filip Piękny zaatakował instytucję kościelną, podlegającą do tej pory jedynie papieżowi i doprowadził do jej upadku. Dla osiągnięcia tego celu posłużył się metodami określanymi dziś jako propaganda. Niniejsza praca jest próbą odpowiedzi na pytanie o to, w jaki sposób ówczesne społeczeństwo francuskie oceniało postępowanie władcy w sprawie templariuszy i czy uważało zakon za winny zarzucanych mu zbrodni, czy też postrzegało go jako ofiarę politycznych i finansowych ambicji monarchy." Gdy zapoznam się z tą publikacją, wpiszę na platformach moją opinię na jej temat.

Mam nadzieję, że Konwent się udał :-)
ODPOWIEDZ