Legendarne siedziby i miejsca związane templariuszami

Kontynuacja dyskusji na dawnej platformie interaktywnej "Legenda i skarb templariuszy"
Adalbert Wangerin
Posty: 8
Rejestracja: 27 wrz 2009, 20:32
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontakt:

Re: Legendarne siedziby i miejsca związane templariuszami

Post autor: Adalbert Wangerin »

Zasugerowałem się artykułem napisanym przez autora: dr Mariusz Affek (Dr Mariusz Affek doktor nauk humanistycznych, adiunkt Instytutu Historii Nauki PAN, wykładowca historii prawa, historii doktryn politycznych na uczelniach niepaństwowych, współpracownik "Najwyższego Czasu","Stosunków Międzynarodowych","Naszego Dziennika","Myśli Polskiej ,"Pro fIDE, Rege et Lege")
http://www.lazarski.pl/wykladowca_opis.php?id=36
na stronie
http://e-polonica.pl/index.php?title=Te ... dniowieczu

Uwierzyłem gościowi...

Tam na dole jest napisane:
cyt. "Prawdziwą rewelację może natomiast kryć zapis w kronice klasztoru kanoników regularnych w Czerwińsku n. Wisłą informujący, że w 1310 r. przybyli tam na swoich statkach i prosili o schronienie templariusze z Zachodniej Europy. Schronienia im wtedy udzielono, lecz zaraz potem ich statki odpłynęły w nieznanym kierunku. Zapis ten często interpretuje się w ten sposób, że mogły one przywieźć ze sobą skarby likwidowanego Zakonu—tym bardziej, że kanonicy regularni bardzo szybko wybudowali po tej dacie nową, okazałą i kosztowną świątynię, a ranga ich klasztoru znacznie wzrosła na obszarze ówczesnej Polski po tym wydarzeniu. Wskazuje się również i na to, iż reguła zakonna kanoników regularnych miała wówczas treść niemal identyczną jak reguła templariuszy w jej części religijnej. Mielibyśmy więc tu do czynienia z zaprzyjaźnionymi ze sobą zgromadzeniami zakonnymi.

Faktem jednak jest to, że na ziemiach polskich nie urządzano procesów templariuszom i że nie palono ich na stosach, a sami rycerze-zakonnicy mogli swobodnie przechodzić do innych zgromadzeń, ale—na mocy bulli papieskiej z 1312 r. oraz lokalnego układu zawartego w Cremmen w 1318 r.—wszystkie ich posiadłości przepadały na rzecz joannitów. "

Nie chodzi mi tu o wątek skarbu bo uważam, że takiego jak sobie ludzie wyobrażają nie było. Bardziej zastanawia mnie ewentualność włączenia Templariuszy do zgromadzenia Kanoników Regularnych w Czerwińsku lub udzielenia schronienia uciekającym przed prześladowaniami Zakonnikom.
Napisałem do Pana dr Mariusz Affek e-mail z zapytaniem o źródło na razie nie otrzymałem odpowiedzi.

"Ps" klasztor murowany został zbudowany w 1328 r ...
http://dziedzictwo.ekai.pl/@@czerwinsk_klasztor
Hiram
Posty: 26
Rejestracja: 15 maja 2009, 18:53

Re: Legendarne siedziby i miejsca związane templariuszami

Post autor: Hiram »

Dr Affek nie jest mediewistą i powtarza wiadomości o charakterze legendarnym. Nie wskazał źródła archiwalnego swej wiedzy, gdyż takiego po prostu nie ma.

A klasztor przebudowano w 1328 roku po pożarze, który uszkodził też kościół. Normalna sytuacja w średniowieczu i nie trzeba było do tego templariuszy oraz ich skarbu.
ODPOWIEDZ