Szlak Templariuszy
http://www.templariusze.org/platformy_new/

Ciąg dalszy dyskusji
http://www.templariusze.org/platformy_new/viewtopic.php?f=35&t=14
Strona 1 z 1

Autor:  maciej [ 17 maja 2009, 14:28 ]
Tytuł:  Ciąg dalszy dyskusji

Nasze rozważania zastygły ponad dwa lata lata temu do czasu możliwości zapoznania się z pracą Zbigniewa Milera - podsumowaniem jego badań nad szachownicami - "Rola motywu szachownicy w średniowiecznych kościołach granitowych".
No i gdy przygotowując się do uruchomienia platform przeglądałem znajomą mi zawartość internetu spotkała mnie (i nas teraz) miła niespodzianka: na stronie ks. Sławka - Architektura Sakralna Pomorza Zachodniego (http://www.architektura.pomorze.pl) znalazłem opublikowany dzięki uprzejmości Zbigniewa Milera artykuł http://www.architektura.pomorze.pl/index.php?art_id=591 oraz katalog szachownic http://www.architektura.pomorze.pl/?id=50. Miło bo podczas pracy pan Zbigniew skorzystał zarówno z opublikowanych na Szlaku artykułów: Błażeja Skazińskiego - Szachownice na średniowiecznych kościołach Pomorza Zachodniego i Ziemi Lubuskiej http://old.templariusze.org/szachownice.php, Sławomira Pawlaka - Szachownice - próba interpretacji http://old.templariusze.org/szach_artykul.php jak i z komentarzy do artykułu Błażeja, które przerodziły się w jedną z najciekawszych chyba dotąd dyskusji na Szlaku http://old.templariusze.org/komentarze.php?forum=komentarze&temat=Szachownice%20na%20%B6redniowiecznych%20ko%B6cio%B3ach%20Pomorza%20Zachodniego%20i%20Ziemi%20Lubuskiej&wpis=0. W komentarzach udzielał się również badacz szachownic od wielu lat - Marian Anklewicz, którego prace wymieniane są w źródłach artykułu. Tamże również znalazły się artykuły Dariusza Piaska autora artykułu Na szlaku krzyżowców opublikowanego w 1996 roku w Pomeranii (Dariusz Piasek prawdopodobnie odwiedzi w tym roku Chwarszczany z wykładem polemicznym na temat szachownic). Ogólnie zgodnie ze słowami ks. Sławomira Pawlaka (wpis 33 komentarzy do artykułu o szachownicach) "obok cytatów z uznanej literatury przedmiotu znalazły się też refleksje z bogatej dyskusji zamieszczonej na szlaku templariuszy" :-)

Teraz możemy zamieścić nasze komentarze do artykułu Zbigniewa Milera lub być może podzielić się nowymi przemyśleniami wstrzymanymi do czasu zapoznania się z artykułem.

Pozdrawiam
Maciej

Autor:  Sławomir [ 10 paź 2009, 00:27 ]
Tytuł:  Re: Ciąg dalszy dyskusji

Pod koniec wakacji otrzymałem płytkę CD od niemieckiego pasjonata szachownic, Pana Reinharda Tiersch. Wiele fotografii i kilka małych artykułów. Sukcesywnie będę je zamieszczał w katalogu szachownic.
Ilość nadesłanego materiału skłoniła mnie do reorganizacji katalogu i umieszczenia go w nowej lokalizacji http://www.architektura.pomorze.pl/?id=50

Chętnie dowiem się czegoś więcej o zapowiadanej wizycie Pana Dariusza Piaska i już teraz piszę się na jego artykuł.

Pozdrawiam
ks. Sławek

Autor:  maciej [ 13 paź 2009, 14:21 ]
Tytuł:  Re: Ciąg dalszy dyskusji

Zmieniłem link do katalogu również w moim poprzedzającym poście.
Dariusz Piasek w tym roku nie dojechał do Chwarszczan. Mam nadzieję, że uda się go zaprosić w innym nieodległym terminie - może w nadchodzącym roku.
Myślę, że podczas planowanych objazdów historycznych, w ramach przewodnika po Szlaku, uda nam się dotrzeć do większości szachownic.

Pozdrawiam
Maciej

Autor:  maciej [ 07 lis 2012, 23:43 ]
Tytuł:  Re: Ciąg dalszy dyskusji

Wiadomość jest co prawda z października ale dziś przekazał i ją stale ze Szlakiem współpracujący ks. Sławomir Pawlak (www.architektura.pomorze.pl). W październiku podczas prac przy elewacji kolegiaty myśliborskiej p.w. św. Jana Chrzciciela odkryto nieznaną wcześniej szachownicę. To kolejna szachownica na średniowiecznych kościołach Pomorza Zachodniego i Ziemi Lubuskiej.

Linki do stron z informacją:
http://architektura.pomorze.pl/?art_id=874
http://www.bdz.szczecin.pl/aktualnosci/ ... mysliborzy
Przy okazji link do artykułu w formacie PDF autorstwa Dariusza Piaska:
http://www.templariusze.org/download/d_ ... i-2011.pdf
Pozdrawiam
Maciej

Autor:  maciej [ 24 lis 2012, 10:35 ]
Tytuł:  Re: Ciąg dalszy dyskusji

Nowa informacja od ks. Sławka i nowa szachownica w Groß Glienicke odkryta przypadkowo pod warstwą tynku podczas prac remontowych. Więcej: http://architektura.pomorze.pl/?art_id=877

Pozdrawiam
Maciej

Autor:  maciej [ 26 paź 2019, 09:07 ]
Tytuł:  Re: Ciąg dalszy dyskusji

Zmieniło się położenie artykułu Zbigniewa Milera "Rola motywu szachownicy w średniowiecznych kościołach granitowych" oraz katalogu na stronie Architektura Sakralna Pomorza Zachodniego (http://architektura.pomorze.p):
artykuł http://architektura.pomorze.pl/szachownice/SZACHOWNICE--tajemnicze-znaki-na-sredniowiecznych-kosciolach+650
oraz katalog szachownic http://architektura.pomorze.pl/szachownice-katalog.

Kilka dni temu miałem przyjemność uczestniczyć (jako widz) w małej konferencji nt. szachownic w Seelow. Zostałem że tak powiem „wzięty w biegu" :) - ale nie żałuje. Swój wykład na temat szachownic wygłosił m.in. Błażej Skaziński - podobało mi się to, co usłyszałem.
Prócz samej konferencji odwiedziliśmy również cztery kościły z szachownicami: w Reichenbergu, Grunow, Ihlow i Prädikow. Zapewne niedługo krótko opiszę swoje wrażenia.
Przy okazji spotkania otrzymałem zgodę na publikację dawnego artykuły Zbigniewa Milera na Szlaku:
http://www.templariusze.org/index.php?lang=pl&grupa=25&kategoria=140&id_akt=176.

Pozdrawiam
maciej

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/