Ogólnie o Regule

Kontynuacja dyskusji na dawnej platformie interaktywnej "Reguła templariuszy"
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Ogólnie o Regule

Post autor: maciej »

Proponuję kontynuowanie w tym miejscu ogólnej dyskusji ze "starych" platform. Nowe tematy mogą tworzyć jedynie moderatorzy, a więc mogą to uczynić wyłuskując ciekawy wątek z ogólnej dyskusji.

Pozdrawiam
Maciej
Mopas
Posty: 8
Rejestracja: 06 mar 2011, 21:24

Re: Ogólnie o Regule

Post autor: Mopas »

gdzieś widziałem (w jakimś opracowaniu Reguły - lecz nie pamiętam gdzie), że bracia mieli zakaz gry w szachy itd. Jak to się ma do zamieszczonej tutaj reprodukcji ryciny templariuszy grających w szachy?
Czy istnieje jakaś "oficjalna" wersja tłumaczenia Reguły? Pełna wersja zawiera prawie 700 artykułów i szczegółowo opisuje warunki życia w zakonie. Czy ktos przetłumaczył to na język polski?
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Re: Ogólnie o Regule

Post autor: maciej »

Mopas pisze:gdzieś widziałem (w jakimś opracowaniu Reguły - lecz nie pamiętam gdzie), że bracia mieli zakaz gry w szachy itd. Jak to się ma do zamieszczonej tutaj reprodukcji ryciny templariuszy grających w szachy?
Czy istnieje jakaś "oficjalna" wersja tłumaczenia Reguły? Pełna wersja zawiera prawie 700 artykułów i szczegółowo opisuje warunki życia w zakonie. Czy ktos przetłumaczył to na język polski?
Ilustracja pochodzi z księgi o grach Alfonsa X Mądrego - nie wiem dlaczego gra ktoś ubrany w ubiór templariusza :(

Marian Małecki przetłumaczył francuską wersję Reguły ze statutami hierarchicznymi (masz chyba to właśnie na myśli) i jest gotowa do druku. Czekamy.

Pozdrawiam
Maciej
Mopas
Posty: 8
Rejestracja: 06 mar 2011, 21:24

Re: Ogólnie o Regule

Post autor: Mopas »

Wertując po raz kolejny książkę "Mnisi wojny" Desmonda Sewarda zauważyłem pewną ciekawostkę co prawda nie całkiem nt Reguły, ale jednak bardzo blisko z Nią związaną. Otóż jest tam cytat z "Pochwały Nowego Rycerstwa" (1128r) św Bernarda:
"...tacy są ci, których Bóg sobie wybiera i gromadzi z najdalszych krańców ziemi, słudzy spośród najodważniejszych z narodu Izraela, którzy strzegą wiernie i czujnie Jego Grobu i Świątyni Salomona, z mieczem w dłoni gotowi do bitwy"

Czy w średniowieczu uważano wszystkich "białych" za potomków Izraela? Ciekawe...........
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Re: Ogólnie o Regule

Post autor: maciej »

Mopas pisze:"...tacy są ci, których Bóg sobie wybiera i gromadzi z najdalszych krańców ziemi, słudzy spośród najodważniejszych z narodu Izraela, którzy strzegą wiernie i czujnie Jego Grobu i Świątyni Salomona, z mieczem w dłoni gotowi do bitwy"
Czy w średniowieczu uważano wszystkich "białych" za potomków Izraela? Ciekawe...........
Biblię czytano w średniowieczu stosując jej symboliczną interpretację. Na wszystko patrzono symbolicznie.
Myślę, że tamci ludzie nawet nawet się nad tym nie zastanawiali, tylko czuli się narodem Izraela - nowym narodem Izraela, tak jak Nowy Testament przeciwstawiano Staremu.

Pozdrawiam
Maciej
ODPOWIEDZ