Szlak Templariuszy
http://www.templariusze.org/platformy_new/

Rok tysięczny - Georges Duby
http://www.templariusze.org/platformy_new/viewtopic.php?f=37&t=78
Strona 1 z 1

Autor:  maciej [ 02 wrz 2009, 16:52 ]
Tytuł:  Rok tysięczny - Georges Duby

Rok tysięczny
Georges Duby
Dom Wydawniczy BELLONA
Warszawa 1997
Ta książka pokazuje współczesnym czytelnikom, jak na przełomie między pierwszym a drugim tysiącleciem wygladał świat. Autor nie stosuje w niej jednak klasycznego opisu, sytuacji lecz cytuje dziesiątki źródeł, zapisków z epoki, które mówią same za siebie. Aby ułatwić ich odbiór dodaje do nich własne komentarze, ograniczone jednak do minimum.

Duby przedstawia nam człowieka roku tysiecznego, zakonnika, chłopa, księdza, filozofa. Pokazuje jak patrzył on na świat, czego oczekiwał, czego się uczył, w co wierzył i jak pojmował otaczajacą go rzeczywistość. Poznajemy demony jakie prześladowały ówczesnych ludzi, cuda, na które oczekiwali i pokutę jakiej poddawali się aby zbliżyć się do Boga.

Duby nie tylko zna wspaniale epokę, ale potrafi opisać ją w sposób wciągający i nietuzinkowy, pozwalając czytelnikowi myśleć samodzielnie nad przedstawionymi faktami. Bardzo lubię tę książkę i sądzę, że każdy interesujący się jakimkolwiek aspektem Średniowiecza znajdzie w niej wiele ciekawych informacji a przede wszystkim wstrząsającą niekiedy atmosferę epoki.

autor recenzji: Agnieszka Staf

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/