Szlak Templariuszy
http://www.templariusze.org/platformy_new/

Templariusze - Régine Pernoud
http://www.templariusze.org/platformy_new/viewtopic.php?f=37&t=81
Strona 1 z 1

Autor:  maciej [ 05 wrz 2009, 09:32 ]
Tytuł:  Templariusze - Régine Pernoud

Załącznik:
okladka_5.jpg
okladka_5.jpg [ 9.34 KiB | Przeglądane 4662 razy ]
Templariusze
Régine Pernoud
Wydawnictwo MARABUT
Gdańsk 1996Chronologicznie i precyzyjnie przedstawione Przez autorkę dzieje Zakonu Templariuszy są niewątpliwie warte przeczytania. Rzeczowy opis historyka analizujacego fakty, stroniącego od spekulacji, ryzykownych hipotez i domysłów daje pogląd na stan faktyczny wiedzy o tym potężnym niegdyś zakonie i o jego upadku.

Z powodu takiego podejścia autorki do tematu nie znajdziemy w tej książce z całą pewnością odpowiedzi na kłopotliwe pytania o początki zakonu, o skarby i tajemne praktyki. Jednak taka oparta na konkretnych dowodach historycznych baza potrzebna jest nawet największym zwolennikom tajemnic i teorii spiskowych. Książka liczy zaledwie 154 strony i czyta się ją z dużą łatwością.

W ostatnim rozdziale Pernaud rozprawia się z mitami jakie narosły wokół ostatniego mistrza, wokół procesu Templariuszy itd. Pokazuje tam też wpływ legendy Rycerzy Świątyni na późniejsze organizacje oraz opinie jakie o Templariuszach mieli im współcześni.

W bibliografi (francusko i angielsko języcznej - tylko jedna z pozycji wydana została po polsku) znajdują się pozycje historyczne równie rzetelene i podstawowe dla historyków.

autor recenzji: Agnieszka Staf

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/