Historia Krucjat - Jonathan Riley-Smith (redakcja)

Kontynuacja dawnego działu "Recenzje książek i filmów"
Regulamin forum
Recenzje dotyczą książek i filmów powiązanych z tematyką Szlaku Templariuszy.
Prezentowane poglądy są własnością ich autorów i właściciele serwisu nie biorą za nie odpowiedzialności.
Niedopuszczalne jest jednak świadome użycie słów wulgarnych lub mających na celu obrazę innych.

Recenzje książek i filmów - to coś innego niż wypowiedź na platformie, forum czy czacie.
Tu potrzebna jest chwila na kilka przemyślanych zdań - podsumowanie wad i zalet.
Dlatego tutaj nie mogą pojawiać się wypowiedzi nie spełniające powyższego warunku, posty typu "nie zgadzam się" albo "też tak myślę".
Ogólnie rzecz ujmując błędne są posty nie będące właśnie recenzjami.
Z przykrością informujemy, że będą one usuwane lub przenoszone na odpowiednią platformę interaktywną.
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Historia Krucjat - Jonathan Riley-Smith (redakcja)

Post autor: maciej »

okladka_23.jpg
okladka_23.jpg (5.72 KiB) Przejrzano 16554 razy
Historia Krucjat
Jonathan Riley-Smith (redakcja)
Oficyna Wydawnicza Vocatio
Warszawa 2005
seria: Przewodniki chrześcijańskie



BARBARZYŃSTWO W IMIĘ BOGA?

Historia Krucjat to efekt wielkiej fascynacji brytyjskich uczonych wyprawami krzyżowymi w formie serii ilustrowanych historii. Jednocześnie jest to kompendium wiedzy na ten temat, zawierające szczegółowe mapy, kalendarium wydarzeń, bibliografię i indeks haseł. To pierwsza tak obszerna pozycja na ten temat, wzbogacona niezwykle cennym komentarzem muzułmańskim. Prawdziwa uczta nie tylko dla pasjonatów i wszystkich głodnych wiedzy, ale również dla poszukujących prawdy o wyprawach krzyżowych...

Książka ta rzuca nowe światło na wyprawy krzyżowe, znane nam dotąd jako bohaterskie i szlachetne wyczyny europejskich rycerzy, broniących słusznej i świętej sprawy przed barbarzyńcami i niecywilizowanymi muzułmanami. Czy rzeczywiście panowanie muzułmańskie w Ziemi Świętej chrześcijaństwa sprowadzało się do jej bezczeszczenia i bezwzględnego islamizowania? Muzułmańska koncepcja religijna i społeczna uznawała religie monoteistyczne za poprzedniczki islamu a ich wyznawców i świątynie otaczała opieką. Uważano, że innowiercy posiadają księgi objawione i nazywano ich "ludami księgi", a to ich uprawniało do specjalnej opieki zw. zimma. Cóż zatem się stało, że "ludzie księgi" porzucili swoje Księgi i chwycili za miecze? Czy Bóg błogosławił kulturalnej i moralnie rozwiniętej Europie, by zaczęła barbarzyńsko niszczyć niekulturalnych i niemoralnych barbarzyńców? Jak sami krzyżowcy tłumaczyli fakt, że zabijają ludzi w imię Boga? W obliczu wydarzeń we współczesnym świecie, nękanym wojnami i konfliktami religijnymi, przedstawienie problemu krucjatowego z perspektywy muzułmańskiej wydaje mi się szczególnie wartościowe. To duży krok w stronę tak dziś pożądanego obiektywizmu i porozumienia.

Historia Krucjat ukazuje najnowsze osiągnięcia historiografii krucjatowej, krucjaty toczone na przestrzeni wieków, koncepcje apologetów i propagatorów, pieśniarzy i poetów, oraz emocjonalne i intelektualne reakcje muzułmanów na chrześcijańską świętą wojnę. Autorzy rozpatrują również aspekty instytucjonalne (prawne, finansowe i strukturalne), które sprzyjały i podtrzymywały ten ruch. Dużo miejsca poświęcono też zachodnim osadom założonym we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego, tamtejszej sztuce i architekturze, zakonom rycerskim joannitów i templariuszy, oraz późniejszym krucjatom, w tym historii zakonów rycerskich od XVI do XVIII wieku, a także mało zbadanemu tematowi przetrwania idei krucjatowych w XIX i XX wieku.

autor recenzji: Marta Putkowska
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Re: Historia Krucjat - Jonathan Riley-Smith (redakcja)

Post autor: maciej »

Wpis zamieszczony dnia: 2006-02-18, o godzinie: 23:24:58.
Od: maciej
E-mail: maciej@templariusze.org
Identyfikator: 1

Piszę od razu po umieszczeniu recenzji gdyż miałem pewien dylemat.
Pierwszy raz umieszczam recenzję przysłaną nie od czytelnika lecz od kogoś z wydawnictwa.
Nie czytałem Historii Krucjat. Postanowiłem jednak po kilku dniach namysłu umieścić recenzję ale z niniejszą prośbą o jak najszybsze nadesłanie recenzji kogoś z czytelników.
Bardzo ciekaw jestem konfrontacji zachęcającego tekstu recenzji z Waszym zdaniem o książce.

Pozdrawiam
Maciej
ODPOWIEDZ