Wspólny wyjazd i spotkanie (Czechy i Morawy)

salps
Posty: 24
Rejestracja: 17 maja 2009, 20:35

Re: Wspólny wyjazd i spotkanie

Post autor: salps »

No to na zamki krzyżackie jest nas już 4 osoby. Kto nastepny?
Hiram
Posty: 26
Rejestracja: 15 maja 2009, 18:53

Re: Wspólny wyjazd i spotkanie

Post autor: Hiram »

Przy zrzutce na paliwo ja również służę autem. W moim przypadku odpada jedynie termin 19-22 października, będę na konferencji w Krakowie. Zainteresowała mnie sprawa zeszytów, gdyż dzieje się to jakoś na boku. Deklarowałem, że mogę coś napisać, a teraz okazuje się, że pierwszy z nich już jest prawie gotowy. Możemy to omawiać w większym gronie? Pozdrawiam!
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Re: Wspólny wyjazd i spotkanie

Post autor: maciej »

Miinimalny odzew na mój list w sprawie wyprawy do zamków krzyżackich (razem zainteresowanie wyraziły cztery osoby) stawie na razie wyprawę pod znakiem zapytania. Proponuję przesunięcie wyprawy na późniejszy termin. Potrzebujemy jednak takich spotkań. To był bardzo dobry pomysł i powinien być zrealizowany choćby z przesunięciem.

Pomysł natomiast jesiennej wyprawy szlakiem templariuszy do Czech został przedstawiony przez Mariana Małeckiego na walnym zebraniu Stowarzyszenia w styczniu br. w Toruniu. kilka dni temu otrzymałem szczegóły wyprawy.
Oto cytat z listu od Mariana Małeckiego:
przesyłam dane dotyczące wyjazdu do Czech "Szlakiem templariuszy w Czechach"- plan przedstawiam w załączniku.
Orientacyjny koszt wyjazdu to około 500 zł.
Program jest bardzo napięty, ale jeden nocleg ma być w zamku templariuszy w Cejkovicach, tam gdzie produkują słynne templarskie wina.
Autobus liczy 40 - 45 miejsc. A więc start ...
W cenę wchodzi: przejazd, noclegi (2), ubezpieczenie, autostrady, obiadokolacja i może śniadanie. Prowadzę negocjacje z Archiwum w sprawie pokazania nam reguły (ale nie wiem, co z tego bedzie).
Wyjazd mniej więcej w kolejną rocznicę procesu... tj. 15-17 października 2010.
Po drodze dwa zamki templariuszy, kościół, i stacja celna oraz - tzw. miejsca legendarne z nimi związane. Będą też inne miejsca jak Velehrad, Tabor, Pilzno, Kutna Hora. Jest to - nazywając rzecz po imieniu -wyprawa po całych Czechach.
Proszę Was o rozważenie i... podjęcie pozytywnej decyzji. Po ubiegłorocznej pielgrzymce do Ziemi Świętej - w tym roku "tylko" wyprawa do Czech, ale w planach na następne lata obok rozważenia wypraw do Syrii, Jordanii czy tureckiej części Outremer - wyprawy badająca ślady templariuszy w Portugalii lub we Francji. Być może doroczne wyprawy staną się naszą tradycją :-)

Szczegóły przesłałem wszystkim członkom Stowarzyszenia, sympatykom i przyjaciołom Szlaku na adresy e-mail.

Dziś dostałem dodatkową informację:
Pieniądze należy wpłacić do końca przyszłego tygodnia, bo trzeba opłacić hotel i wpłacić zaliczkę na autokar. Będę to złatawiał w przyszłym tygodniu.
Na razie tyle. Będę przekazywał tu informacje na bieżąco jak tylko je otrzymam.

Pozdrawiam
Maciej
regis
Posty: 12
Rejestracja: 15 maja 2009, 00:21

Re: Wspólny wyjazd i spotkanie

Post autor: regis »

W moim wypadku co rusz inne czynniki decydują o mozliwościach wyjazdu gdziekolwiek. Aktualnie jestem uziemiony bo nigdy nie wiem jak bedę pracował i w związku z tym nie jestem w stanie deklarować swojego uczestnictwa w jakimkolwiek z przedsiewzięc tego typu.
Tak wiec (piszę to z prawdziwym żalem) do Czech nie pojade ... :(
Może będę miał więcej szczęścia jeśli chodzi o wypad do zamków krzyżackich w późniejszym terminie bo usiłuję ustabilizowac swoją sytuacje z czasem pracy.
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Re: Wspólny wyjazd i spotkanie

Post autor: maciej »

Plan wyjazdu do Czech "Szlakiem templariuszy w Czechach"
Wycieczka w dniach : 15 – 16 – 17 października 2010 (od pt do ndz)

Dzień I
Pszczyna – Cieszyn – Ołomuniec (wiedzanie katedry, palatium romańskiego i rynku)- Kromeriż (zamek) – Buchlov (zamek- legendarna posiadłość templariuszy) - Velehrad (siedziba państwa wielkomorawskiego – katedra, relikty romańskie, obraz J. Matejki) – Kyjov – Cejkovice (nocleg, zwiedzanie zamku templariuszy, piwnic i degustacja wina templariuszy)
trasa: 361 km

Dzień II
Cejkovice – Brno (katedra gotycka) – Templstejn (zamek templariuszy w ruinie, niedaleko Brna) – Cervena Lhota (gotycki zamek) – Tabor (siedziba husytów – krucjaty przeciwko husytom, starówka, muzeum husyckie z czaszką Jana Żiżki) – Pilzno (stare miasto) – Cheb (nocleg)
trasa 573 km

Dzień III
Cheb – Marianske Łaźnie - Karlovy Vary – Praga- Kutna Hora (lub Hradec Kralove) - Ołomuniec – Cieszyn – Pszczyna
Trasa: 622 km
salps
Posty: 24
Rejestracja: 17 maja 2009, 20:35

Re: Wspólny wyjazd i spotkanie

Post autor: salps »

Cudze chwalicie ,swego nie znacie.Wszyscy tylko za granicą chcą a swoich zamków zwiedzac nie chcą. Ale to już niestety taka mentalnośc Polaków.
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Re: Wspólny wyjazd i spotkanie

Post autor: maciej »

Pewnie problem polega na tym, że większość z nas swoje od czasów wycieczek szkolnych już jednak zna :-), zamki wybudowali Krzyżacy a w Czechach poznamy zamki i miejsca templariuszy, których raczej na Szlaku Templariuszy nie widzieliśmy?
Prócz tego napisałeś w pierwszym wpisie, że chodzi o rzadką okazję do spotkania. Czyli chodzi o spotkanie, a zamki miały być sympatycznym dla niego pretekstem. Pech chciał, że w pobliskim terminie od stycznia planowany był już wyjazd i jeśli był wybór, to atrakcyjniej jest przy tym poznać nieznane.
Zauważ, że na odłożone a nie wykluczone spotkanie w Gniewie/Malborku zapisał się już wstępnie Regis, a to daje pierwszych pięciu zadeklarowanych na na przykład wczesną wiosnę.
Proszę Cie Salpsie, nie zniechęcaj się do ludzi. Twój pomysł był i pozostaje świetną inicjatywą, tak potrzebną i bardzo chwalebną na Szlaku Templariuszy.

serdecznie pozdrawiam
Maciej
salps
Posty: 24
Rejestracja: 17 maja 2009, 20:35

Re: Wspólny wyjazd i spotkanie

Post autor: salps »

Maćku ja do nikogo się nie zniechęcam. Napisałem tylko że jest od pewnego czasu tendencja zachwycania sie tym co jest za granicą a nie w Polsce. I nie chodzi mi o wyjazd do Czech bo to bardzo dobra nicjatywa.
Zamkow Krzyżackich jest w Polsce ponad 60
Zamkow i miejsc zwiazanych z Joannitami około 20
Zamków Książąt śląskich ponad 30
Zamkow Polskich średniowiecznych ponad 50
Zamkow książąt pomorskich i posiadłości słynnych rodów z nowej marchii okolo 30
Ile z tego zwiedziłeś? Jak 50% to stawiam dużą butelkę.
No chyba że zamykamy sie tylko w obrebie templariuszy no to tu pole mamy ograniczone ale szlak mial być otwarty na wszystkie zakony.Pozdrawiam Tomek
Ps. ja zwiedziłem około 60%
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Re: Wspólny wyjazd i spotkanie

Post autor: maciej »

Obok Tempelstejn, którego fotografie znamy już dzięki Adrianowi
http://www.templariusze.org/galeria_pod ... mplariuszy
Znajdują się jeszcze trzy miejscowości: Jamolice (to podobno templariusze z Jamolic otrzymali w 1298 roku Tempelstejn, gdzie wybudowali zamek), Dubnany (Dolni Dubnany - do dziś istnieje kościół św. Wacława, nad którym templariusze mieli patronat - http://www.dolnidubnany.cz/informace-o-obci/historie ) oraz Dukowany (też patronat nad kościołem - dziś obok miejscowości znajduje się jedna z dwóch w Czechach elektrowni atomowych). Mieli jeszcze patronat w Bohuslavicach ale miejscowości o tej nazwie nie ma w najbliższej okolicy Tempelstejnu - jest na wschód od Cejkovic, powyżej Kyjova - być może będziemy przejeżdżać.
Jest sporo miejsc wymienionych w dokumentach ale nie udało mi się ich zidentyfikować bo nie znam współczesnych nazw.
Natomiast w pobliżu Pragi, a właściwie dziś w Pradze samej jest Uhrineves (Aurinoves, Vhrinaves, Hongari Villa) należąca do templariuszy z morawskich Cejkovic. Dziś mamy informację o wodociągu templariuszy w okolicy renesansowego młyna:
http://translate.google.com/translate?h ... 26prmd%3Dm

Do templariuszy z Cejkovic należała jeszcze w pobliżu Pragi miejscowość Vodochody ale znalazłem dwie w pobliżu autostrady z Pragi do Drezna. Która jest właściwa?
Cdn.

Pozdrawiam
Maciej
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Re: Wspólny wyjazd i spotkanie

Post autor: maciej »

Plan wyprawy Szlakiem Templariuszy po Czechach jest jak widać mocno napięty ale na pewno w momencie rozterek będziemy wybierali raczej miejsca związane z templariuszami. Nie darowałbym sobie jednak gdyby okazało się, że przez niewiedzę przejechaliśmy przez ważną miejscowość templariuszy nie zdając sobie z tego sprawy.
Marian Małecki wspomniał o wydanej niedawno książce z opisem miejsc templariuszy w Czechach ale, jak się wyraził, są tam przede wszystkim miejscowości "legendarne". Ja czerpię z tekstu Widmera "Uber die Verbreitung und den Untergang des Templerordens in Deutschland und Osterreich", który mimo że pochodzi z początku XX wieku, wydaje się dość wiarygodny. Minusem jest to, że nazwy miejscowości pisane są w wersji Austro-Węgierskiej - po niemiecku lub w nieaktualnej formie. Być może część z ich stała się dzielnicami większych miast (jak Uhrineves częścią Pragi).
No a w Pradze mamy dwór zakony zwany Jerusalem czyli św. Wawrzyniec (St. Laurenz) wraz z przynależnym kościołem zwany kościołem św. Wawrzyńca i Anny. I ulicę Templovą :-)

Miejscowości znane z opracowania Widmera ale jeszcze nie zidentyfikowane to na przykład:
- patronat nad Michelsdorf koło Gunsten,
- wieś Schonstranze,
- miejscowości Pritluch i Rudgerslag (ta druga koło Budziejowic),
- miejscowość Seiteinz z zamkiem Vrenndsberg,
- miejscowość Stodolek występująca w tekście obok Uhrineves, więc być może realnie również.

Dobrą wiadomością od Mariana Małeckiego jest to, że nie musimy wypełniać całego autokaru. Będziemy mogli wynająć mniejszy bus. Mamy przecież 31 członków, z których większa część nie da rady pojechać w tym terminie. Z dotychczasowego rozwoju wypadków wynika, że będzie nas 9-12 osób (dwie dadzą ostateczną odpowiedź w poniedziałek), czyli w sam raz na bus.
cdn.

Pozdrawiam
Maciej
ODPOWIEDZ