Zakony rycerskie. Historia i współczesność (19-20 maja 2011)

Kontynuacja dyskusji na dawnej platformie interaktywnej "Wydarzenia"
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Zakony rycerskie. Historia i współczesność (19-20 maja 2011)

Post autor: maciej »

Pierwsza część konferencji (19 maja) miała miejsce w Sali Lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie, druga (20 maja) w gmachu Wyższej Szkoły Administracji w Bielsku-Białej. Dotarli prawie wszyscy z imponującej listy prelegentów, z prof. Marią Starnawską na czele. Dzięki obecności profesora Ferenca Csoki (Węgry), doktora Vilema Knolla (Czechy) oraz Jana Sombatiego (Słowacja) widoczny był międzynarodowy charakter konferencji. Oprócz historii związanej z zakonami templariuszy, joannitów, krzyżaków, lazarytów, bożogrobców, krzyżowców z czerwoną gwiazdą - tematyka dotykała współczesnej lub nawiązań do dawnej działalności zakonów, zagadnień związanych z prawem i sądownictwem w państwach krzyżowców, medycynie krzyżowców i innym zagadnieniom (jak na interdyscyplinarny charakter wydarzenia przystało).

19 maja po południu w salach Muzeum w Bielsku-Białej została otwarta wystawa "Zakony rycerskie. Historia i współczesność" - powstała w sporej części dzięki zaangażowaniu i staraniom członków Stowarzyszenia Szlak Templariuszy (z doktorem Marianem Małeckim na czele).

Szlak Templariuszy widoczny był bardzo mocno - wszystkim wydarzeniom towarzyszyły banery Szlaku, a zakonno-rycerski klimat tworzyli nasi bracia-rycerze. Wśród prelegentów pojawili się członkowie Stowarzyszenia. Widać nas było również w dyskusji po wystąpieniach oraz w rozmowach kuluarowych.

Szkoda, że z różnych przyczyn na konferencję nie dotarli Przemysław Kołosowski i Błażej Skaziński (samochód niestety psuje się niekiedy w czasie jazdy na wydarzenie) - starałem się w związku z tym nieco więcej powiedzieć o kaplicy chwarszczańskiej w moim wystąpieniu.

Wystawie towarzyszył katalog - przewodnik po wystawie. Jest to wydawnictwo bardzo mocno promujące Szlak Templariuszy - poprzez wiele odniesień do Stowarzyszenia w tekstach, logo firmujące katalog na tylnej stronie okładki oraz całą stronę z logo i adresem internetowym na końcu "przewodnika".
przod_okladki.jpg
tyl_okladki.jpg
ostatnia_strona.jpg
Dobrze jest nadmienić, że było to pierwsze wydarzenie firmowane przez Stowarzyszenie Szlak Templariuszy na południu kraju. To dobry znak :)

Osobiście cieszę się ze spotkania Vilemem Knollem - badaczem zakonu krzyżackiego w Czechach, z którym nie udało nam się zobaczyć podczas ubiegłorocznej wyprawy do Czech. Bardzo przyjemne i konstruktywne były rozmowy z profesorami Marią Starnawską (bardzo chętnie dzielącą się swoją wiedzą) i Ferencem Csoką (będziemy korzystać z jego wiedzy podczas wyprawy na Węgry - być może w kontekście Wielkich Węgier - w niedługim czasie, gdyż trwają rozważania o trasie tegorocznej wyprawy zamiast do Syrii).

W imieniu wszystkich bardzo mocno dziękuję Marianowi Małeckiemu za organizację konferencji i wystawy oraz za jego potężne zaangażowanie w tę pracę.

Pozdrawiam
Maciej
salps
Posty: 24
Rejestracja: 17 maja 2009, 20:35

Re: Zakony rycerskie. Historia i współczesność (19-20 maja 2

Post autor: salps »

Macku te przewodniki sa do kupienia?
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Re: Zakony rycerskie. Historia i współczesność (19-20 maja 2

Post autor: maciej »

Trzeba skontaktować się z Marianem Małeckim. Na razie był wydruk 100 egzemplarzy. Hm... przydało by się, żeby ktoś kupił trochę egzemplarzy (nawet jeśli by trzeba było dodrukować) gdyż o ile wiem katalog-przewodnik był jego osobistą inwestycją (malecki.marian@interia.pl).

Pozdrawiam
salps
Posty: 24
Rejestracja: 17 maja 2009, 20:35

Re: Zakony rycerskie. Historia i współczesność (19-20 maja 2

Post autor: salps »

Jaka cena za szt?
ODPOWIEDZ