Co dalej z "realnym" Szlakiem Templariuszy?

Kontynuacja dyskusji na dawnej platformie interaktywnej "Szlak Templariuszy"
maciej
Posty: 317
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Co dalej z "realnym" Szlakiem Templariuszy?

Post autor: maciej »

Szlak Templariuszy nie jest wcale tylko traktem dla wirtualnych wędrówek. W 1995 roku jeszcze w ramach działalności poprzednika Stowarzyszenia Szlak Templariuszy czyli stowarzyszenia zwykłego "Przyjaciele Chwarszczan, Gudzisza i Reczyc" rozesłałem list - zaproszenie do wspólnych działań do wszystkich ówcześnie znanych mi gmin związanych z działalnością templariuszy (także tych posiadających jedynie legendę). Odpowiedź otrzymałem wówczas tylko ze strony gminy Pielgrzymka koło Złotoryji (jedynie legenda zwiazana z powstaniem miejscowości) oraz od gminnego urzędu w Czaplinku (z niemałym poślizgiem w 1997 roku). Czas był niesprzyjający - współpracę mieliśmy tylko ze strony Pielgrzymki (chwała Zenkowi Bernackiemu obecnie kasztelanowi na zamku Grodziec). Bo w Czaplinku po zmianie władz samorządowych nagle zmienił się punkt widzenia. A inne gminy - cisza.
To dlatego główny wysiłek przenieśliśmy do internetu (dzięki Bogu w grudniu 2008 obchodziliśmy dziesięciolecie)

A teraz, gdy templariusze stali się tematem gorącym i gwarancją promocji miejscowości (w dużej mierze dzięki autorom naszego Szlaku), nagle wiele z miejscowości odkryło temat. No - żeby odkryło... ja te słowa używane przy opisie pomysłów doskonale znam, bo autorem był albo Błażej (BES) albo ja. To się chyba nie nazywa odkrycie.
No ale trudno. Przecież sami nie stworzymy tego Szlaku realnie. Jednak zaproszenie do współpracy w jego tworzeniu tkwi na głównej stronie internetowego Szlaku Templariuszy. Nie przypominam sobie jednak telefonów, listów czy e-maili kierowanych do nas ze strony rzeczonych odkrywców. W każdej chwili mile będą widziani a ich realna praca doceniona. Tylko ten mały odzew...

Na razie spójrzcie na poniższy link przykładowy:
http://www.gazeta.chojna.com.pl/gazeta. ... 17&temat=4

Jeśli chodzi o realne działania na Szlaku - w tej chwili najbliżej jest do wyznaczenia odcinka już w 1997 roku proponowanego - Chwarszczany-Lietzen. Wówczas to brak dobrej woli dokończenia projektu PHARE przez gminę, na terenie której znajdują się Chwarszczany (Boleszkowice) zablokowało sprawę. Teraz jednak z nowym partnerem niemieckim i ze sprzyjającymi władzami gminnymi oraz powiatu myśliborskiego jest realna szansa.
Drugą miejscowością jest Kienitz - siedziba historyczne Ziemi Kinieckiej, w której Barnim I nadał templariuszom chwarszczańskim Dargomyśl. To tylko 12 km w linii prostej od Chwarszczan. Zainteresowany współpracą był jakiś czas temu powiat sulęciński, dwa lata temu również Gmina Banie (ośrodek Ziemi Bańskiej - nadanej zakonowi z Rurką). Ale zmienił się podobno sprzyjający idei człowiek i więcej o pomyśle nie słychać.
Jeszcze jednym kierunkiem powinna być Mała Oleśnica - i tam udajemy się za kilka tygodni na rekonesans.
W Czaplinku zaś chyba by zadziałać musi zmienić się przekonanie, że templariusze=Niemcy, czyli coś be. No i że domem templariuszy był Drahim :-) - bo to akurat na pewno nieprawda (niestety dla pięknego obiektu i znajomego nam pana Zbyszka - właściciela obiektu).

A więc kierunki główne i niezbędne to: Chwarszczany, Lietzen (Leśnica), Rurka (jedyne obiekty potemplariuszowe), Mała Oleśnica, Czaplinek, Sulęcin, Wałcz (Kron) i Wielka Wieś (dziś obiekt archeologiczny koło Sulęcina).
Pozostałe miejscowości są dodatkowymi atrakcjami na Szlaku Templariuszy łączącym miejsca związane z templariuszami w Polsce i w ramach Europejskiego Szlaku Templariuszy (stworzonego w ramach naszego projektu PHARE w 1997 roku) miescowości na pograniczu polsko-niemieckim.

Pozdrawiam
Maciej
maciej
Posty: 317
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Re: Co dalej z "realnym" Szlakiem Templariuszy?

Post autor: maciej »

Najważniejszym kierunkiem działań jest po prostu powrót do źródeł. I taki jest plan naszych najbliższych działań.
1. Po pierwsze ruszyły platformy :-) a cały serwis będzie przejrzany w poszukiwaniu błędów, literówek, fragmentów zdezaktualizowanych itp. I to jest również zadanie dla wszystkich, którzy czują się autorami Szlaku. Mamy nawet platformę poświęconą błędom - można ją wykorzystać.
2. Rozpoczynamy serią objazdów miejsc na Szlaku Templariuszy w ramach tworzenia naszego Przewodnika. Wynikiem powinny być opisy miejsc i obiektów na Szlaku. Zawartości merytorycznej dopilnują kompetentne osoby: bes, Hiram (historycy sztuki), Przemysław Kołosowski (archeolog) być może również Sławek Majoch i Marian Małecki. W najbliższej wyprawie wezmą udział bes i regis (być może Hiram) - rezultat niebawem na Szlaku.
3. Szlak Templariuszy to z definicji nie tylko Polska i bliska zagranica. Jeśli podróż do źródeł to... wyprawa-pielgrzymka do Ziemi Świętej śladaki krzyżowców :-). I to już w tym miesiącu - konkretnie od 28 września do 6 października. Wszystkie materiały, zdjęcia, relacje, opracowania oczywiście w pierwszej kolejności pojawią się na Szlaku, gdyż to właśnie NASZA wyprawa. Planowana od pierwszego walnego zebrania w 2006 roku w Toruniu. Więcej na temat - nieco później na innej platformie.

Myślę, że można te działania uznać za podróż do źródeł? W każdym razie za początek podróży.

Pozdrawiam
Maciej
Pan na Lubowni
Posty: 3
Rejestracja: 25 sie 2009, 22:13

Re: Co dalej z "realnym" Szlakiem Templariuszy?

Post autor: Pan na Lubowni »

Hejka!
Pamiętam, że była kiedyś tutaj gorąca dyskusja...Co się stało, że panuje milczenie owiec???
A drugie pytanko czy ze szlakiem współracuje jakiaś grupa rekonstrukcji historycznej lub bractwo czy zakon Templariuszy bo byłbym zainteresowany kontaktem...
Pozdrawiam
baphomet
Posty: 5
Rejestracja: 22 gru 2010, 22:20

Re: Co dalej z "realnym" Szlakiem Templariuszy?

Post autor: baphomet »

gratuluje Macieju rozwoju "szlaku"

z małej pasji zrobiła się dość spora inicjatywa

nie chcę wypisywać głupot ale czytałem coś o jakiejś śmierci kogoś z wykopalisk w Chwarszczanach, czy to prawda?
Mopas
Posty: 10
Rejestracja: 06 mar 2011, 21:24

Re: Co dalej z "realnym" Szlakiem Templariuszy?

Post autor: Mopas »

cześć
czy wiadomo coś o jakiejś związanej ze Szlakiem grupie w Warszawie?
Jeżeli nie to może podjął bym się organizacji. Jeżeli tak to chętnie dołączę.
maciej
Posty: 317
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Re: Co dalej z "realnym" Szlakiem Templariuszy?

Post autor: maciej »

To zależy o jaką grupę Ci chodzi. Jeśli o bractwo rycerskie, to raczej nie. To jest kilka osób ze sobą współdziałających i biorących udział w kilku imprezach w roku (na przykład sig i oliv). Natomiast co jakiś czas spotyka się nasza silna grupa "zamkowa" - jedni z największych fachowców od zamków krzyżowców. Należą do nich m.in. dojarka, braad, Paweł Moszczyński, sig, oliv (który ostatnio z Warszawy wyemigrował). Na zebrania przybywa niekiedy Marian Małecki i dwukrotnie byłem też ja :-)

Pozdrawiam
Maciej
Mopas
Posty: 10
Rejestracja: 06 mar 2011, 21:24

Re: Co dalej z "realnym" Szlakiem Templariuszy?

Post autor: Mopas »

dzięki Macieju
pomyślę zatem o zmontowaniu grupy rekonstrukcji w Warszawie. Może się uda.
ODPOWIEDZ