Ogólnie o ubiorze templariuszy

Kontynuacja dyskusji na dawnej platformie interaktywnej "Ubiór templariuszy"
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Re: Ogólnie o ubiorze templariuszy

Post autor: maciej »

Turek pisze:
Mopas pisze:Mam tez konkretne pytanie. Czy ktoś wie kiedy pojawiły się małe tarczki przyczepione do ramion rycerzy?
Sorry, ze tak zawracam głowę, ale chciałbym możliwie najwierniej odtworzyć kompletny strój i wyposażenie pierwszych Templariuszy.
W następnej kolejności będzie XIII wieczny strój z hełmem garnkowym.
upowszechniają się ok roku 1300
I tu wielkie dzięki.
Nie czuję się fachowcem od uzbrojenia - nie zwróciłem na to dotąd uwagi. Teraz przejrzałem moją ikonografię i... faktycznie - pojawiają się po 1300 roku.
To teraz następna rzecz, która razi mnie u używających tego elementu. Jaki sens ma przywiązywanie tych tarczek sznurem, który widać na wierzchniej stronie? Przecież to łatwy cel dla ostrza. W ikonografii nie widzę takich sznurków, więc to pewnie współczesna moda lub potrzeba chwili pierwszych użytkowników, powielana mechanicznie przez następnych.

Pozdrawiam
Maciej
Mopas
Posty: 8
Rejestracja: 06 mar 2011, 21:24

Re: Ogólnie o ubiorze templariuszy

Post autor: Mopas »

Maciek, Pokaż skan jakiegoś rysunku z tymi tarczkami. Strasznie mnie to intryguje. No i jeżeli pojawiają się w 1300 to szanse na uzbrojenie w nie oddziałów zakonnych były raczej niewielkie. A co do montażu... hmmmmm... warto to zgłębić.
Turek
Posty: 9
Rejestracja: 03 cze 2011, 14:25

Re: Ogólnie o ubiorze templariuszy

Post autor: Turek »

Jaki jest ich ogólny sens - nie wiadomo. Nie wiadomo nawet czy to była forma pancerza. Pojawiają się w okresie upowszechnienia się heraldyki (w drugiej połowie XIII wieku, choć ich powszechność na przedstawieniach 1300+). 100% z nich oddaje heraldykę noszącego. Jednocześnie 14 wiek to początek prostych elementów płytowych. O ile tarczki były ochroną (duży znak zapytania) to nie wiadomo jak były łączone.

Poza tarczkami naramiennymi, często pokazywane są inne elementy ozdobne przytwierdzane do kolczugi np:
Obrazek
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Re: Ogólnie o ubiorze templariuszy

Post autor: maciej »

Tak jak wspominałem - rzeczywiście wszystkie przedstawienia rycerzy z tarczkami w znanej mi ikonografii to XIV wiek. Coś mi tam się przypominało, że miałem kiedyś pochodzące z Włoch freski z wieku XIII. I rzeczywiście są chyba najlepszej jakości obrazy - czyli freski z kaplicy rodziny Minutolo autorstwa Pietro Cavalliniego namalowane być może po roku 1290. W dalszym ciągu blisko XIV wieku.
Wydaje mi się, że raczej przejściowo, w ciągu pierwszej połowy tegoż wieku pełniły jednak jakąś funkcję ochronną. Jednak nie wydaje mi się, żeby to była przede wszystkim funkcja heraldyczna. Raczej nadarzyła się okazja i kolejna płaska powierzchnia do heraldycznej identyfikacji anonimowych "zakutych łbów".
Mimo eksplozji heraldyki - to jednak jeszcze nie były czasy przerostu formy nad treścią (choć problem jaja i kury dyskusja na ten temat mogłaby przypominać).
Tarczki i tak dotykają problemu ubioru templariuszy marginalnie (jak się okazało). Należało się jednak to wyjaśnić i dzięki Turkowi sobie to wyjaśniliśmy.

Oto przykłady:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

i Pietro Cavallini:
Obrazek

Przepraszam wszystkich za opóźnienia w odpowiedzi - jestem w okresie dużych zmian zawodowych (napiszę później na platformie rekonstrukcje :) gdyż dotyczą garncarstwa) - postaram się jednak poprawić.

Pozdrawiam
Maciej
ODPOWIEDZ