Co pominęliśmy (na razie) podczas wyprawy do Oleśnicy Małej

maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Co pominęliśmy (na razie) podczas wyprawy do Oleśnicy Małej

Post autor: maciej »

Tradycyjnie, mimo starań, sporo mogliśmy zobaczyć, ale się nie udało. Po prostu to nie na jednodniową wyprawę.
1. W Małej Oleśnicy zobaczyliśmy stół sędziowski joannitów. Nie zobaczyliśmy stołów sędziowskich w Strzelinie http://dolny-slask.org.pl/553629,Strzel ... adowy.html i w Bąkowie http://dolny-slask.org.pl/3365736,Bakow ... owski.html. Na terenie historycznego Śląska są poza tym jeszcze dwa: najpiękniejszy w Kochanowie koło Kamiennej Góry http://dolny-slask.org.pl/512218,Kochan ... adowy.html i jeszcze jeden w Starym Strączu koło Sławy Śląskiej (dziś woj. lubuskie).
2. Kościoły w miejscowościach templariuszy i joannitów.
- Kościół z XIV wieku w Częstocicach (przejeżdżaliśmy, a nawet się zatrzymaliśmy na moment), który miał być może jakiś związek z inskrypcją z Małej Oleśnicy, którą odczytywaliśmy http://www.templariusze.org/platformy_n ... f=47&t=196- choćby poprzez fakt, że prawdopodobnie około odczytanej daty w małooleśnickich Częstocicach zebrała się kapituła joannitów z Czech i Śląska. Jedyne zdjęcia zrobiłem z wieży w Małej Oleśnicy.
czestocice_panorama.jpg
czestocice_kadr.jpg
- Kościół z XIII wieku w Chwalibożycach, z czasów templariuszy, choć przebudowywany w XIV i XVI wieku, zachował sporo ze swojego pierwotnego charakteru.
chwalibozyce2.jpg
- Kościół w Owczarach (widzieliśmy z drogi jadąc do Brzegu), późniejszy, bo z XV wieku, ale piękny, ceglany.
owczary6.JPG
- Kościół z XIII wieku w Jutrzynie, przebudowywany, ale umknęła mi informacja o XIII-wiecznym portalu i chrzcielnicy. Dobrze by było to sprawdzić.
- Joannicki kościół w Niemilu z XVI wieku.
3. Wiązów. Też "rzut beretem" i sporo zabytków z interesującego nas okresu.
4. Strzelin - romańska rotunda św. Gotarda. W XIV wieku tak ją przebudowano, że jeszcze całkiem niedawno sądzono, że to XIV wieczny kościół dobudowany do miejskiej wieży obronnej. Załączam dwa skany z "Architektury na Śląsku do połowy XIII w." Zygmunta Świechowskiego.
strzelin_od_poludnia.jpg
strzelin_rzuty.jpg
W wieży widać odróżniające się kamienie z oryginalnej budowli. Apsydę wchłonął nowszy, XIV-wieczny kościół.
5. Małujowice (przejeżdżaliśmy po drodze do Brzegu). Jakbym wiedział - nie pojechałbym do Brzegu. Najważniejszy, pominięty przez nas obiekt - kościół z ok. 1250 roku z niesamowitym portalem i polichromiami.
foto: Sławomir Milejski
foto: Sławomir Milejski
foto: Przykuta
foto: Przykuta
foto: Andrzej Jurkowski
foto: Andrzej Jurkowski
foto: Hermetiker
foto: Hermetiker
Cytuję opis z wikipedii (nie mam innych żródeł na ten czas):
kościół parafialny pw. św. Jakuba Apostoła. Murowany, gotycki. Zbudowany w 1250 r. pw. NMP, w pierwszej połowie XIV wieku częściowo przebudowany i rozbudowany przez właściciela Małujowic Samboriusa. W latach 60. XIV wieku powstały bogate polichromie wczesnogotyckie o tematyce staro- i nowotestamentowej, wykonane przez artystę ze szkoły praskiej. Znajdowały się one na ówczesnym stropie nawy kościoła, dziś są na strychu (wskutek zbudowania później drewnianego sufitu obniżającego nawę). Na początku XV wieku dobudowano wieżę, przedsionek i rozpoczęto pokrywanie ścian i sufitu nową serią polichromii o tematyce biblijnej. Ze względu na zniszczenia spowodowane przez husytów prace malarskie zakończono dopiero w 1480 - XV w. W 1500 roku zbudowano nowy strop w nawie, złożony z ponad 600 desek o barwnych ornamentach roślinnych, zwierzęcych i heraldycznych. Od tego czasu w kościele nie prowadzono większych prac budowlanych. W 1526 świątynię objęli protestanci. W 1817 wszystkie malowidła przykryto tynkiem. W latach 60. XIX wieku tynk w nawie głównej skuto, a polichromie poddano niezbyt fachowej restauracji, polegającej m.in. na domalowaniu brakujących fragmentów i przemalowaniu słabo zachowanych. W 1945 kościół objęli katolicy, a w 1964 odkryto spod tynku na strychu najstarsze polichromie. Obecnie kościół ma jeden z najbogatszych w Polsce cykli gotyckich malowideł ściennych. Tworzy on cykl biblijny, pomyślany jako Biblia pauperum. Bardzo cenny jest też gotycki, bogato rzeźbiony portal z tympanonem przedstawiającym koronację Matki Boskiej, nawiedzenia św. Elżbiety i pokłonu trzech króli. Tympanon obramowany jest cyklem rzeźb panien mądrych i głupich oraz rzeźbionymi rozetami i elementami roślinnymi
Polecam napradę niezwykłą podróż po wnętrzu oraz w pobliżu portalu, z pomocą dwóch panoram:
http://panoramy.zbooy.pl/360/show.html? ... ang=p&t=32
http://panoramy.zbooy.pl/360/show.html? ... ang=p&t=32
We wnętrzu zwróćcie uwagę na rzeźby podwieszone do służek w prezbiterium (oczywiście prócz polichromii - uwaga również na stropie). Oglądając portal, zwróćcie uwagę na okucia przybite do wrót.
W pobliżu Małujowic w 1741 roku rozegrała się najważniejsza bitwa wojen śląskich - bitwa pod Małujowicami i gdzieś tu wojskami pruskimi dowodził Fryderyk II.
Ogólnie jakoś od razu pomyślałem o Chwarszczanach :)

Pozdrawiam
Maciej
ODPOWIEDZ