700 Rocznica Stracenia Wielkiego Mistrza Templariuszy

Kontynuacja dyskusji na dawnej platformie interaktywnej "Wydarzenia"
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

700 Rocznica Stracenia Wielkiego Mistrza Templariuszy

Post autor: maciej »

700_rocznica_stracenia.jpg
700 Rocznica Stracenia Wielkiego Mistrza Templariuszy (15 marca 2014 r. w Międzyrzecu Podlaskim), to wydarzenie spinające klamrą cykl rocznicowy, rozpoczęty 13 października 2007 roku w Chwarszczanach. Siedem lat przedstawionych wówczas symbolicznie siedmiokilometrowym marszem - od aresztowania wszystkich templariuszy we Francji, poprzez kasatę zakonu w roku 1312, do obchodzonej właśnie w Międzyrzecu Podlaskim rocznicy stracenia Jakuba de Molay. Od Chwarszczan na Zachodzie - po Międzyrzec Podlaski na Wschodzie. Symbol istnienia templariuszy w komandoriach na terenie całego kraju. Tych symboli można znaleźć oczywiście dużo więcej. Podczas imprezy międzyrzeckiej mieliśmy okazję uczestniczyć w kilku jej częściach łączących się w całość. Pierwszą była inscenizacja o treści podobnej jak ta sprzed siedmiu lat w Chwarszczanach, wzbogaconej jednak o nowe elementy, dostosowana do innych warunków i częściowo z nowymi wykonawcami i uczestnikami. Całość miała jednak podstawową cechę - podobnie jak przed siedmiu laty, uczestnicy schowali na ten czas wszelkie wzajemne urazy, by wspólnie i godnie uczcić rocznicę upadku zakonu Rycerzy Świątyni.
DSC_1428.JPG
DSC_1434.JPG
DSC_1464.JPG
Honorowym gościem podczas inscenizacji w Międzyrzecu Podlaskim był pan Mieczysław Kalenik, filmowy Zbyszko z Bogdańca, rodowity mieszkaniec Międzyrzeca. Po inscenizacji przedstawiciele Szlaku Templariuszy spotkali się z panem Mieczysławem w pobliskiej kawiarence. Miło było móc usłyszeć ciekawe historie z czasów kręcenia filmu "Krzyżacy" oraz uścisnąć na pożegnanie dłoń słynnego Zbyszka z Bogdańca.
DSC_1483.JPG
DSC_1528.JPG
Po spotkaniu poszliśmy wszyscy na wykład o historii templariuszy wygłoszony przez doktora Mariana Małeckiego. I znów, podobnie jak siedem lat temu w Chwarszczanach, słuchanie wykładu Mariana Małeckiego było duchową ucztą, przykładem nawiązania kontaktu między wykładowcą a słuchaczami.
DSC_1552.JPG
Elementami dopełniającymi całość była msza i koncert Via Crucis w kościele.
Projekt Muzyczno-Liturgiczny Wschód-Zachód, to grupa ludzi pochdzących ze wschodniej (Hajnówka) i zachodniej (Szczecin) Polski, wykonujących muzykę dawną, najczęściej włączona w ramy liturgii. Zespół znany jest na Szlaku Templariuszy od 2011 roku, kiedy to wystąpił podczas wrześniowego Spotkania na Szlaku Templariuszy w kaplicy zakonnej w Chwarszczanach.
Via Crucis, w której aktywnie uczestniczyli przedstawiciele historycznych odtwórców, była to realizacja, którą można określić mianem liturgicznego dramatu, wspaniałym dopełnieniem poprzedzającej Mszy Świętej, ale dla nas - najlepszym kończącym rocznicowe obchody elementem wydarzeń. Bardzo dziękujemy i zapraszamy ponownie do Chwarszczan na następne Spotkanie na Szlaku Templariuszy.
DSC_1570.JPG
DSC_1580.JPG
Dziękujemy Tomkowi Sajko i Zakonowi Rycerskiemu Ziemi Międzyrzeckiej za doskonałe przygotowanie imprezy.
Subiektywna relacja Ewy Groszek:
http://www.templariusze.org/platformy_n ... f=31&p=551
Galerie:
http://new.templariusze.org/galeria.php ... tegoria=17
http://new.templariusze.org/galeria.php ... tegoria=26

Pozdrawiam
Maciej
ODPOWIEDZ