15 lat internetowego Szlaku Templariuszy

Kontynuacja dyskusji na dawnej platformie interaktywnej "Szlak Templariuszy"
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

15 lat internetowego Szlaku Templariuszy

Post autor: maciej »

Piętnaście lat temu, w Debnie (Lubuskim), podczas konferencji popularnonaukowej na temat bitwy pod Sarbinowem, nastąpiła pierwsza publiczna prezentacja strony internetowej Szlak Templariuszy. Dziś z tej okazji przygotowaliśmy niespodziewanie dla wszystkich prezentację tamtej strony dostępną tutaj: http://www.templariusze.org/oldsite/index.html

Powstrzymajcie się, proszę, od krytyki. To był 1998 rok, a samą stronę na podstawie naszych materiałów (tekstów Błażeja Skazińskiego) przygotował pan Jerzy Surma w lipcu 1997 roku. Po niewielkich dodatkach zrobionych wg poradnika html z popularnego czasopisma - nastąpiła prezentacja off-line.

Już w styczniu 1999 roku strona znalazła się pod adresem friko.onet.pl/salanski, a od 2000 roku na serwerze templariusze.tc.pl. Od 2005 roku mamy domenę templariusze.org, od 2008 - również templariusze.pl, a od 2012 - templars.info.

Od lipca 2000 roku działała prymitywna wersja platform interaktywnych (rozwinięta w 2005, by w 2009 roku znaleźć się tu gdzie teraz, od 2003 roku nasz czat Szlaku Templariuszy, dzięki któremu większość z pierwszych uczestników wędrówki Szlakiem wirtualnie się poznała (a w styczniu 2004 roku realnie - w Chwarszczanach).

Sama idea Szlaku powstała w 1994 roku (zręby pomysłu, rok później wykrystalizowanego w formie projektu w ramach konkursu Małe Ojczyzny Tradycja dla Przyszłości - Fundacji Kultury) była małą, lokalną inicjatywą. dwa lata później rozesłaliśmy list do wszystkich gmin w Polsce, na terenie których znajdują się obiekty związane z templariuszami (lub takimi nam się wydawały). Odpowiedzi (uwaga) były tylko dwie - z Czaplinka (po zmianie władz w 1997 roku - nastąpiła cisza) i z Pielgrzymki k. Złotoryi - miejsca związanego z zakonem tylko legendarnie. W 1998 roku nawiązaliśmy kontakt z władzami Lietzen i odwiedziliśmy dawną komandorię w Leśnicy.

Nie wszystko się udało - tak jak się udać powinno, ale tak wyglądały początki. Dziś wiemy, że najważniejsze jest to, co rozgrywa się między ludźmi - twórcami i uczestnikami działań Szlaku.

Na koniec przytoczę oryginalną treść listu z 1996 roku (tak jak był napisany - wielkimi literami):
SZLAK TEMPLARIUSZY

POMYSŁ SZLAKU POWSTAŁ WRAZ Z OPRACOWYWANYM PRZEZ NAS PROGRAMEM "CHWARSZCZANY, GUDZISZ, RECZYCE - KONIEC I POCZĄTEK ŚWIATA". WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE FUNDACJI KULTURY "MAŁE OJCZYZNY - TRADYCJA DLA PRZYSZŁOŚCI" W 1995 ROKU. PRZYBLIŻYŁO REALIZACJĘ POMYSŁU.
SZLAK TEMPLARIUSZY POŁĄCZY MIEJSCOWOŚCI HISTORYCZNIE POWIĄZANE Z TYM RYCERSKIM ZAKONEM. W WYNIKU KONTAKTÓW I WSPÓLNYCH DZIAŁAŃ POWSTAŁBY (OBOK INNYCH KORZYŚCI) IMPULS DO TURYSTYCZNEGO I KULTURALNEGO ROZWOJU. WSPÓLNE DZIAŁANIA TO JEDNOLITE OZNACZENIE WSZYSTKICH MIEJSCOWOŚCI TABLICAMI ZE ZNAKIEM I NAZWĄ SZLAKU, INFORMACJE O NAJWAŻNIEJSZYCH OBIEKTACH, PRZEDSIĘWZIĘCIA TURYSTYCZNE (NP. ROWEROWY RAJD TEMPLARIUSZY), IMPREZY KULTURALNE I ARTYSTYCZNE, WYDAWNICTWA ALBUMOWE I FOLDERY, WYMIANA INFORMACJI O HISTORII I TERAŹNIEJSZOŚCI NASZYCH MIEJSCOWOŚCI ORAZ WZAJEMNA PROMOCJA ATRAKCJI. WYKORZYSTANIE POŁOŻENIA PRZY SZLAKU TEMPLARIUSZY TO OCZYWIŚCIE TAKŻE WEWNĘTRZNA INWENCJA WSZYSTKICH MIEJSCOWOŚCI. POLSKI ODCINEK SZLAKU JEST POCZĄTKIEM I PODSTAWĄ PROJEKTU. LICZYMY, ŻE KONTAKTY Z MIEJSCOWOŚCIAMI TEMPLARIUSZY W EUROPIE I NA BLISKIM WSCHODZIE, A TAKŻE ORGANIZACJAMI MIĘDZYNARODOWYMI I LOKALNYMI ROZCIĄGNĄ SZLAK TEMPLARIUSZY OD TOMAR W PORTUGALII DO JEROZOLIMY. INNYM POMYSŁEM JEST POŁĄCZENIE SZLAKU TEMPLARIUSZY WRAZ ZE SZLAKIEM JOANNITÓW I SZLAKIEM ZAMKÓW KRZYŻACKICH W SYSTEM SZLAKÓW ZAKONÓW RYCERSKICH W POLSCE (SZLAK KRZYŻOWCÓW).
CELE CAŁEGO NASZEGO PROGRAMU - SZEROKO POJMOWANE OTWARCIE, POZNANIE I ZACHOWANIE - MOGĄ NABRAĆ WYMIARU OBEJMUJĄCEGO CAŁĄ EUROPĘ - WSPÓLNE DZIEJE JEJ NARODÓW I OJCZYZN.
WSZYSTKO, CO PRZEDSTAWILIŚMY JEST PROPOZYCJĄ DO DALSZYCH WSPÓLNYCH ROZWAŻAŃ. PRZYJACIELE CHWARSZCZAN, GUDZISZA I RECZYC NIE CHCĄ NARZUCAĆ SZCZEGÓŁOWYCH KONCEPCJI. SZLAK TEMPLARIUSZY POWINIEN BYĆ NASZYM WSPÓLNYM DZIEŁEM. PROSIMY O KONTAKT ZE WSZYSTKIMI ZAINTERESOWANYMI.

"PRZYJACIELE CHWARSZCZAN, GUDZISZA I RECZYC"
GUDZISZ 77, 74-407 BOLESZKOWICE
MACIEJ SAŁAŃSKI
RZEŹBIARZ - NAUCZYCIEL PLASTYKI I HISTORII
W SZKOLE W GUDZISZU

W GUDZISZU, 20 MARCA 1996 ROKU
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Re: 15 lat internetowego Szlaku Templariuszy

Post autor: maciej »

Tak właśnie mijają lata... Za nieco ponad miesiąc minie 23 lata od wspomnianego powyżej momentu. W zasadzie, ponieważ minęło już 25 lat idei powstania Szlaku (od 1995, a nawet jak się ostatnio okazało, od 1994 roku), można już mówić o historii. Ostatnio zostałem zaskoczony prośbą: „niech pan mi opowie trochę więcej o tym, co tu się działo w latach dziewięćdziesiątych” (chodziło o działania w okolicy Chwarszczan). Co to - w starym kinie? :D Jakaś zamierzchła przeszłość. Coś, jak moje pytania do dziadka (urodził się w 1903 roku) o to, co pamięta z pierwszej Wielkiej Wojny.
A w związku z tą historią zamierzam w ramach odnowionego serwisu napisać historię Szlaku Templariuszy - by opierając się trochę na niej, tworzyć przyszłość Szlaku.

Pozdrawiam
Maciej
ODPOWIEDZ