To dlatego główny wysiłek przenieśliśmy do internetu (dzięki Bogu w grudniu 2008 obchodziliśmy dziesięciolecie)
A teraz, gdy templariusze stali się tematem gorącym i gwarancją promocji miejscowości (w dużej mierze dzięki autorom naszego Szlaku), nagle wiele z miejscowości odkryło temat. No - żeby odkryło... ja te słowa używane przy opisie pomysłów doskonale znam, bo autorem był albo Błażej (BES) albo ja. To się chyba nie nazywa odkrycie.
No ale trudno. Przecież sami nie stworzymy tego Szlaku realnie. Jednak zaproszenie do współpracy w jego tworzeniu tkwi na głównej stronie internetowego Szlaku Templariuszy. Nie przypominam sobie jednak telefonów, listów czy e-maili kierowanych do nas ze strony rzeczonych odkrywców. W każdej chwili mile będą widziani a ich realna praca doceniona. Tylko ten mały odzew...
Na razie spójrzcie na poniższy link przykładowy:
http://www.gazeta.chojna.com.pl/gazeta. ... 17&temat=4
Jeśli chodzi o realne działania na Szlaku - w tej chwili najbliżej jest do wyznaczenia odcinka już w 1997 roku proponowanego - Chwarszczany-Lietzen. Wówczas to brak dobrej woli dokończenia projektu PHARE przez gminę, na terenie której znajdują się Chwarszczany (Boleszkowice) zablokowało sprawę. Teraz jednak z nowym partnerem niemieckim i ze sprzyjającymi władzami gminnymi oraz powiatu myśliborskiego jest realna szansa.
Drugą miejscowością jest Kienitz - siedziba historyczne Ziemi Kinieckiej, w której Barnim I nadał templariuszom chwarszczańskim Dargomyśl. To tylko 12 km w linii prostej od Chwarszczan. Zainteresowany współpracą był jakiś czas temu powiat sulęciński, dwa lata temu również Gmina Banie (ośrodek Ziemi Bańskiej - nadanej zakonowi z Rurką). Ale zmienił się podobno sprzyjający idei człowiek i więcej o pomyśle nie słychać.
Jeszcze jednym kierunkiem powinna być Mała Oleśnica - i tam udajemy się za kilka tygodni na rekonesans.
W Czaplinku zaś chyba by zadziałać musi zmienić się przekonanie, że templariusze=Niemcy, czyli coś be. No i że domem templariuszy był Drahim

A więc kierunki główne i niezbędne to: Chwarszczany, Lietzen (Leśnica), Rurka (jedyne obiekty potemplariuszowe), Mała Oleśnica, Czaplinek, Sulęcin, Wałcz (Kron) i Wielka Wieś (dziś obiekt archeologiczny koło Sulęcina).
Pozostałe miejscowości są dodatkowymi atrakcjami na Szlaku Templariuszy łączącym miejsca związane z templariuszami w Polsce i w ramach Europejskiego Szlaku Templariuszy (stworzonego w ramach naszego projektu PHARE w 1997 roku) miescowości na pograniczu polsko-niemieckim.
Pozdrawiam
Maciej