Chastellet

Czyli nasza wyprawa do źródeł oraz jej konsekwencje
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Chastellet

Post autor: maciej »

W naszych dyskusjach przwija się ostatnio temat położenia cysterny (słynnej cysterny, w której pogrzebano korpusy obrońców zamków). Na ilustracji izraelskiej cysterna położona jest w północnej części murów mniej więcej na osi zamku. W naturze, podczas penetrowania obiektu, pojawiło się jeszcze inne miejsce położone przy południowo-wschodnim narożniku zamku.
Obrazek Obrazek

Pozdrawiam
Maciej
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Re: Chastellet

Post autor: maciej »

Obiekt, o którym wspomniałem w poprzednim wpisie, a który z bliska wygląda tak:
Obrazek Obrazek
okazał się jednak, według archeologów, piecem. Szkoda, bo już mieliśmy nadzieję, że to jednak cysterna - otwory tak pięknie pasowały nam na miejsca wpływania zbieranej w cysternie deszczówki. Jednak, oprócz zdania archeologów, natrafiłem niedawno na przysłany przez Mariana Małeckiego rysunek z tablicy informacyjnej jednego z włoskich kościołów templariuszy, przedstawiający moment budowy kościoła. A tu znajduje się piec służący do wypału cegieł użytych później do budowy. I ma podobny rząd otworów dymnych:
Obrazek
Miejsce to, jak powiada Oliv, jest również związane z ostatnimi momentami obrony Chastelletu.
Można sobie zadać pytanie - do czego potrzebny był tam tak duży piec? Odpowiedzią może być to, że zamek nigdy nie był skońcony, był w trakcie intensywnych prac budowlanych, a jego obrona i zniszczenie przerwały ten proces.

Pozdrawiam
Maciej
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Re: Chastellet

Post autor: maciej »

Od pewnego czasu prawie nie oglądam telewizji. Jednak kilka tygodni temu Tomek Sajko zadzwonił do mnie z informacją o nowym programie w kanale National Geografic przedstawiającym m.in. odkrycia dokonane przez ekipę izraelskich archeologów w miejscu przez nas podczas wyprawy odwiedzonym.
Dziś znalazłem stronę ze zwiastunem i fragmentem filmu oraz z ciekawą galerią fotografii:
http://ngc.gazeta.pl/pl/ostatnie-starcie/wideo/zwiastun
http://ngc.gazeta.pl/pl/ostatnie-starci ... ttle-bones
http://ngc.gazeta.pl/pl/ostatnie-starci ... odkrywanie

Pozdrawiam
Maciej
ODPOWIEDZ